Pressiteade 6.11.2019: LAMAMISKONTSERT VILJANDIS JUHATAS SISSE TUULIKKI BARTOSIKI KONTSERTREISI

Rahvusvahelise haardega Eesti akordionist Tuulikki Bartosik esitleb oma sooloplaati “Torm veeklaasis”. Eile toimus meditatiivne lamamiskontsert Viljandis, ees ootavad veidi hoogsamad etteasted täna Tartus, neljapäeval Võrus ja reedel Tallinnas. Tartus ja Võrus lööb kaasa ka mandoliinimängija Villu Talsi.

“Viljandi lamamiskontsert oli minu jaoks uus ja värskendav kogemus. Taipasin, et vajan ka ise plaadi sõnumit – olla hetkes kohal ja tulla oravarattast välja. Sain keskenduda muusikale ja loodan, et suutsin pakkuda avarust ja rahu ka publikule,” sõnas Tuuliki Bartosik. Eripärasest formaadist tulenevalt toimus kontsert ühes jutis ilma aplauside ja vahejuttudeta, lugude vahele mängiti metsa- ja merehelisid.

Tänasel kontserdil Tartus Erinevate Tubade Klubis tõotab õhkkond tulla siiski veidi hoogsam, sest kaasa lööb ka mandoliinimängija, Tuulikki sõber ja kunagine õpilane Villu Talsi. “Kindlasti plaanin avada rohkem lugude tausta – mis emotsiooni või elukogemuse pealt üks või teine pala on sündinud,” lisas Bartosik.

Mandoliinimängija Villu Talsi teeb kaasa ka neljapäeval, 7. novembril toimuval kontserdil Stedingu majas Võrus. Kontsertreis lõppeb reedel, 8. novembril Tallinnas, Erinevate Tubade Klubis. Seejärel ootavad ees uue plaadi esitluskontserdid teistes riikides.

“Torm veeklaasis” on Tuulikki Bartosiki teine sooloplaat. Plaadil kõlab pärimusest inspiratsiooni saanud omalooming. Väike sissevaade Tuulikki Bartosiki muusikamaailma avaneb siit.

Tuulikki Bartosik on pannud aluse Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia pärimusmuusika erialale, kutsunud ellu ja juhendanud noorte ja laste rahvusvahelisi etnolaagreid ning lükanud käima naisakordionistide koostööprojekti Accordionesse. Ta on Eesti ainus rahvusvahelist karjääri tegev akordionist ja üks väheseid enda lugusid esitavaid akordionimängijaid maailmas, kel rahvusvaheline plaadileping. Kriitikud on esile toonud tema elavat ja improvisatsioonilist mängustiili. Näiteks viimases maailmamuusikaajakirjas Songlines nimetati Tuulikkit hetkel üheks dünaamiliseimaks akordionimängijaks maailmas ja kiideti tema ilmekat esinemisstiili – akordion oleks Tuulikki käes nagu elus, kopsudega hingav olend.

Plaadi “Torm veeklaasis” eesootavad esitluskontserdid toimuvad:

 • 6. novembril kell 19 Tartus Erinevate Tubade Klubis, külaliseks mandoliinimängija Villu Talsi

 • 7. novembril kell 19 Võrus Stedingu majas, külaliseks mandoliinimängija Villu Talsi

 • 8. novembril kell 19 Tallinnas Erinevate Tubade KlubisTempest in a teapot pressiteade 7.10.2019

PRESSITEADE

7. oktoober 2019

Tuulikki Bartosik kaasajastab uuel plaadil akordioni kõlapilti

Rahvusvahelise haardega Eesti akordionist Tuulikki Bartosik on saanud valmis teise sooloplaadi “Torm veeklaasis”. Oktoobris ilmub plaat Eestis ja Rootsis, novembris mujal Euroopas. 

Värskes loomingus eksperimenteerib muusik akordioni kõlavarjunditega, pidades oluliseks oma tooni leidmist ja unikaalse atmosfääri tekitamist. “Minu jaoks on akordion kaasaegne ja rohkelt mängulisust võimaldav instrument, ma ei taha olla pelgalt polkamasin,” sõnab Tuulikki Bartosik. Uue plaadi helinäitena saab kuulata lugu “Kojusaabumine” siit

Plaadil “Torm veeklaasis” on üheksa lugu. Atmosfääri aitavad luua Lõuna-Eesti loodushelid, mis lindistatud koos Põlvamaal resideeruva helikunstnik John Grzinichiga. Lisaks oma põhipillile, Pigini meloodiabassidega akordionile mängib Tuulikki Bartosik plaadil elektriklaverit, 12-keelset kannelt ja metallofoni. Neljas loos kostub ka tema lauluhääl. 

Tuulikki Bartosik on Eesti ainus rahvusvahelist karjääri tegev akordionist ja üks väheseid enda lugusid esitavaid akordionimängijaid maailmas, kel rahvusvaheline plaadileping. Kriitikud on esile toonud tema elavat ja improvisatsioonilist mängustiili. Näiteks viimases maailmamuusikaajakirjas Songlines nimetati Tuulikkit hetkel üheks dünaamiliseimaks akordionimängijaks maailmas ja kiideti tema ilmekat esinemisstiili – akordion oleks Tuulikki käes nagu elus, kopsudega hingav olend.

Kui varem on Bartosik oma loomingut lindistanud näiteks Võrumaa metsasügavuses või Wales’is rahvuspargi koopas, siis seekord salvestati plaat Stockholmis, Petter Berndaleni stuudios. Eestis ja Rootsis annab plaadi välja Playing With Music, mujal Euroopas Nordic Notes. 

Tuulikki Bartosik on muusikalooja ja akordionimängija, kelle lugusid mängitakse Suurbritanniast Austraaliani. Ta on pannud aluse Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia pärimusmuusika erialale, kutsunud ellu ja juhendanud noorte ja laste rahvusvahelisi etnolaagreid ning lükanud käima naisakordionistide koostööprojekti Accordionesse. 

Kahe sooloalbumi kõrval on ta välja andnud neli koostööalbumit ja ühe EP. Bartosik on esimene akordionimängija, kes võeti vastu Rootsi Kuningliku Muusikakõrgkooli rahvamuusika erialale, enne seda lõpetas ta esimese eestlasena Soomes Sibeliuse Akadeemia rahvamuusika eriala. Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis oli tema akordioniõpetajaks Henn Rebane ja legendaarne Venda Tammann. 

Tuulikki Bartosiki plaadi “Torm veeklaasis” esitluskontserdid Eestis toimuvad:

 • 5. novembril Viljandis Pärimusmuusika Aidas (NB! lamamiskontsert)

 • 6. novembris Tartus Erinevate Tubade Klubis, külaliseks mandoliinimängija Villu Talsi

 • 7. novembril Võrus Stedingu majas, külaliseks mandoliinimängija Villu Talsi

 • 8. novembril Tallinnas Erinevate Tubade KlubisFolklandia 2019 pressrelease Estonian/English

PRESSITEADE

Eesti Instituut

10.01.19

Soome veepealne folgipidu toob kajutitest lavalaudadele ka Eesti artistid

Soome suurim talvine folgipidu Folklandia, mis toimub 11.–12. jaanuarini Soome ja Eesti vahel seilava M/S Silja Europa pardal, toob publikuni ka mitmed tuntud Eesti artistid.

Eesti 100. sünnipäeva pidustused jätkuvad Folklandial koos tippmuusikutega: üles astuvad Duo Tuulikki Bartosik & Timo Alakotila, Eva Väljaots, MandoTrio ja Duo Malva & Priks. Folklandial on külas ka populaarne Eesti folkansambel Rüüt, mille neli liiget mängivad traditsioonilist eesti pärimusmuusikat. Soomlased ja eestlased on lähedased soome-ugri sugulasrahvad ning Folklandiast on väga kena kutsuda sel aastal esinema nii paljusid eesti artiste.

Esinejatest kõige rahvusvahelisem on akordionist Tuulikki Bartosik (esineb 12. jaanuaril kl 12.30), kes on juba pikemat aega Eesti rahvamuusikat mõjutanud. Ta on avatud ja uuendusmeelne ning üks maailma juhtivamaid kaasaegseid akordioniste. Bartosik on Euroopas ja Jaapanis välja andnud viis albumit ning ühe EP ning tuuritab aktiivselt Euroopa ja Jaapani eri paigus.

 Neljaliikmeline ansambel Rüüt (esineb 12. jaanuaril kl 00.00) on samuti seadnud sihi välisriikide poole. Nende muusikat on iseloomustatud kui müstilist ja harmoonilist. Ansambli kaunid vokaalid ja traditsioonilise diatoonilise akordioni kõla väärivad avastamist!

Duo Malva & Priks (esineb 12. jaanuaril kl 2.00), mis on nüüdsest tuntud nime all Riffarica, koosneb kahest kogenud folkmuusikust, Kulno Malvast ja Kristjan Priksist, kes on ühendanud jõud loomaks võimast ja mehelikku folkmuusikat, milles on rammu.

Oma rahvusvahelise festivali debüüti tegev MandoTrio (esineb 12. jaanuaril kl 11.00) koosneb kolmest noorest ja ambitsioonikast mandoliinimängijast. Kandlemängija Eva Väljaots (esineb 12. jaanaril kl 10.15) on improvisaator, kes uitab erinevate helimaastike piirimail. 

 Aga mis on see, mis teeb Eesti traditsioonilise muusika eestipäraseks? “Geograafiliselt on tegemist põhjamaaga, kuid tegelikult on eesti sünonüüm ‘rahvusvaheline’,” ütles Eesti Instituudi Soome esinduse juht Sanna Immanen. “See maailmanurk on alati olnud lähemate ja kaugemate naabrite kohtumispaik. Kohaliku eestlase uuendusmeelne suhtumine on läbi aegade olnud neilt uusi asju ja mõjutusi üles korjata ning vormida sellest midagi värsket ja uut. Lisaks on Eesti 21. sajandi muusikud ülivõimekad rahvamuusika esitajad. Lisandub üha uusi bände ja artiste!”

 Folklandia publikul on juba mitmel aastal olnud võimalus nautida Eesti artistide esinemisi. Pidulik folgilaev jõuab öösel nabberrannikule ja peatub Tallinna sadamas mitu tundi, enne kui taas Soome naaseb.

Folklandial osaleb ka Music Estonia, kes kannab hoolt selle eest, et riigi muusikatööstus oleks tulus ja innovaatiline valdkond, mis ekspordib oma teenuseid, tooteid ja kaubamärke üle kogu maailma. 

Eesti muusikute esinemist Folklandial toetab Eesti Instuut Soomes. 

https://estinst.ee/meist/eesti-instituut-soomes/

Kontakt:

Sanna Immanen

Sanna.immanen@estinst.ee

—————————————————
For several years, Folklandia audiences have had the opportunity to enjoy performances by Estonian artists. The festive folk ferry actually reaches the neighbouring shores during the night and docks at the Tallinn harbour four hours before returning to Finland.

 Estonia's 100th anniversary festivities continue on Folklandia with top musicians: Duo Tuulikki Bartosik & Timo Alakotila, Eva Väljaots, MandoTrio and Duo Malva & Priks. Folklandia is also hosting one of the rising folk bands in Estonia: ensemble Rüüt with its four members playing traditional Estonian folk music. Finns and Estonians are close relatives of the same Finno-Ugric family, and it is a lovely gesture from Folklandia to invite so many Estonian artists to perform this year.

The most international of these artists, accordionist Tuulikki Bartosik (performing 12th Jan at 12:30), is a long-time influencer in the field of Estonian traditional music. She is open-minded and innovative and one of the leading contemporary accordionists in the world. She has released five albums and an EP in Europe and Japan, she tours actively in different parts of Europe and Japan.

The skilful four-member ensemble Rüüt (12th Jan at 00:00) is also heading abroad. Their music has been characterisedmystical and harmonious. Check out the beautiful vocals and traditional Estonian diatonic accordions!

Duo Malva & Priks (12th Jan at 02:00) from now on known as Riffarica features Kulno Malva and Kristjan Priks, both experienced folk musicians, who have joined forces to make vigorous and masculine folk music – folk with muscle. 

 Giving their debut concert at an international festival, MandoTrio (12th Jan at 11:00) consists of three young and ambitious mandolin players. Kannel player Eva Väljaots (12thJan at 10:15) is an improviser and a wanderer along the borders of different soundscapes. 

So, what makes Estonian traditional music “Estonian”? “Geographically it is Nordic but actually Estonian really is a synonym for ‘international’”, says the head of branch at the Estonian Institute in Finland, Sanna Immanen. “This corner of the world has always been a meeting point for closer and farther neighbours. The local Estonian innovative attitude is and has been to pick up new things and influences from them and mould them into something fresh and unique. Plus Estonia is a super power when it comes to traditional music performed by 21st-century musicians. New bands and artists just keep popping up!”

Participating at Folklandia will also be Music Estonia, a developer of country’s music industry into a profitable and innovative sector that exports its services, products and trademarks worldwide. https://musicestonia.eu

Estonian musicians performing at Folklandia is supported by the Estonian Institute in Finland. https://estinst.ee/en/about-us/estonian-institute-in-finland/

Musicians:

Tuulikki Bartosik www.tuulikkibartosik.com

Riffarica (Duo Malva & Priks) https://riffarrica.ee/

Rüüt https://ryyt.ee

MandoTrio http://www.mandotrio.ee/

Eva Väljaots https://www.facebook.com/evavaljaotsmusic/


Contact:

Sanna Immanen

Sanna.immanen@estinst.ee

2018: Year in Review

On the last day of the year 2018 I will look back at all the interesting adventures and challenges I encountered. I played about forty concerts in nine different countries in twenty one different cities from Scandinavia to Japan, performed as a soloist with three different symphony orchestras, wrote a lot of new music, debuted as a gala concert compere and producer, wrote my first Christmas song, played a duet with internationally recognised musical saw player and presented my music in Japanese language during the Japanese tour. My music was played in radios from Europe to Japan, USA and Australia.

Aasta 2018 oli väga tihe, täis erinevaid väljakutseid, reisimist maailma erinevatesse kohtadesse ja muusikalisi kohtumisi ning koostöid väga erinevate inimestega. Andsin ligi nelikümmend kontserti üheksal eri maal kahekümne ühes linnas Skandinaaviamaadest Jaapanini, astusin üles kolme erineva sümfooniaorkestri solistina ja kirjutasin palju uut muusikat. Tegin oma debüüdi Eesti muusikat tutvustava gaalakontserdi konferansjee ja produtsendina, kirjutasin oma esimese jõululaulu, mängisin esimest korda elus duetti rahvusvaheliselt tuntud saemängijaga ning tutvustasin oma muusikat kontsertidel jaapani keeles. Minu muusikat mängiti raadiotes Euroopast Jaapani, Ameerika ja Austraaliani.

January

New Years concert in Tallinn with Estonian National Symphony Orchestra, Kristjan Järvi, Maarja Nuut, Kadri Voorand, Maria Faust, Kristjan Randalu, Noëp & Mick Pedaja.

Celtic Connections winter festival in Glasgow with the new international all female accordion quintet Accordionesse Hannah James, Teija Niku, Mairearad Green and Karen Tweed.

Photo by Sean Purser

February

Estonia 100 gala concert in Stockholm together with Mari Kalkun, Riivo Jõgi, Toomas Tuulse, Jaak Sooäär, Tanel Ruben, Raul Vaigla, Säde Tatar, Joosep Toomeste, Mirjam Tally, Estonian choirs and the symphony orchestra of Nõmme Music School. I had the honour of produce, perform my music and be the compere of the concert.

Photo by Jaak T Arendi

Estonia 100 in Berlin with Berliner Kontzerthausorchester, Kristjan Järvi and Estonian Folk Chamber Orchestra.

Photo by Paul Gärtner
Photo by Paul Gärtner

March

Knutssons karameller with Jonas Knutsson, Erik Rydvall and Suranjana Gosh in Stockholm.

April

Tallinn Music Week with Kristjan Järvi and Absolute Ensemble, Estonian Folk Chamber Orchestra, Storied Sounds solo.

30222205_1784796808246341_2200196395804131328_n.jpg

May

Tuulikki Bartosik Trio with Villu Talsi and Timo Alakotila in Helsinki Musiikkitalo.

Photo by Toomas Detterborn
Photo by Toomas Detterborn
Photo by Toomas Detterborn

Tuulikki Bartosik feat. Vanessa Massera Sounds recollected at Euroradio Folk Festival in Moscow.

June

Adventures in South Estonia where I played for the goats for the first time in my life together with my long time friend Krista Sildoja and her fantastic students from Mooste Rahvamuusikakool at their annual summer solstice camp.

In June we also opened the wonderful Estonian artist in New York, Jaanika Peernas exhibition in South Estonia Võru art gallery and had a performance in lake Tamula.

July

This July I run my first ever Reval Etno international children and youth music camp in South Estonia Nursi in collaboration with Rõuge county and Reval Folk. We had nine concerts during five days with all the participants and the fabulous teachers Johanna-Adele Jüssi, Jo Einar Jansen, Nicolaj Wamberg, Tobias Elof, Sille Ilves and Martin Leamon.

We also had a lovely musical meeting with the Japanese musical saw virtuoso Hajime Sakita in Pähni forest megaphones in South Estonian forest. Our improvisatorial composition Rainy talks in the forest megaphones ended up in BBC Radio 3’s program Late Junction.

July also found me at the biggest folk festival in the Baltic area Viljandi Folk Festival, amazing vibes, old and new friends and spontaneous concerts was in the agenda.

August

I had a solo performance in the middle of Stockholm city and was programmed together with the Swedish jazz stars Daniel Karlsson Trio and singer songwriter Linus Hasselberg.

There was also a program with me and my music as well as my memories about my accordion teachers in Estonian Radio. It was a great pleasure to find so many recordings in radio archives with one of the most remarkable accordionists in Estonia, Venda Tammann, who was my accordion teacher for five years in the conservatory in Tallinn.

September

I had my first solo tour in the UK in collaboration with my agent Ant Miles from Fancourt Music. I played in Bristol, London and York. The UK will always be part of my life as I have several good friends there and I love the country and its culture and traditions. It is always a pleasure to visit the UK.

From London I returned directly to Tallinn to Reval Folk concert together with my Reval Etno music camp participants.

IMG_5474.jpg

October

October found me in Japan, touring from North to South and everything in between together with Mari Kalkun, Trad. Attack, the Japanese accordion player Kanako Kato and celebrating Estonias 100th centennary. Huge thanks to Koiwa-san and his crew from Harmony Fields production company and Janne Funk for organising the tour!

The Native music showcase in Shibuya Tokyo.

The Estonian crew with musicians and designers from Lentsius Design, Anneli Tammik Jewellery and Emma Leppermann.

I also participated in World Music Expo fair in Las Palmas. It was great to enjoy a little vacation too while working hard as a freelancer musician to find more work opportunities and make new contacts.

With the Estonian delegation.

I went swimming every morning before working at the fair.

I made quite a few new friends at Womex, including the Japanese journalist Unagami Takuya.

Between the Japanese tour and Womex I had the honour to be a guest musician at Finnish accordion queen Maria Kalaniemis concert in Tallinn. The concert was recorded by Estonian Radio and we also made an appearance in the morning TV program.

Photo by Sven Tupits

November

The second last month of 2018 was more quiet but it was also needed after all the busy months. I had a solo concert in the cosy theatre in Stockholm called Teater Sláva. After the concert I played to dance together with my long time friend fiddle player Alicia Björnsdotter Adams.

December

I enjoyed some free time with my family and had a spontaneous gig with the singer songwriter Nathaniel Glasser alias Diipak.

2018 was filled with joy but also with personal challenges and sorrow. I feel that this year has given me many new opportunities and I have grown both as a person and musician. I am looking forward to 2019 with all that life has prepared for me!

2018 oli kokkuvõttes sisukas ja rõõmu täis aeg, aga see oli ka aasta, mis pakkus isiklikke väljakutseid ja jättis maha järjekordse tühemiku lähisugulaste ringis. Olen kasvanud nii inimese kui ka muusikuna ja ootan huviga mida uuel aastal mulle pakkuda on!

Vaatan tulevikku selgete ja natuke kavalate silmadega ;-)

IMG_7063.jpg

WOMEX - maagiline ja kättesaamatu tähekombinatsioon või võimalus?

Eelmisel aastal osalesin esimest korda maailmamuusikamessil Womex ning kirjutasin sellest hiljem endale sahtlisse väikese kokkuvõtte. Saan kolleegidelt ja sõpradelt tihti hulgaliselt küsimusi Womexil ja Tallinn Music Weegil osalemise kohta ning seetõttu otsustasin postitada eelmise aasta mõtted siia blogisse sobivalt enne selle aasta Womexit Katowices Poolas kuhu ma ise oma Jaapani tuuri tõttu minna ei saa.

Tegemist on minu enda sõltumatute seisukohtadega.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Womex - maagiline tähekombinatsioon, mille tähendus ja sisu on paljudele teadmata. Tegemist on maailmamuusika messiga, mis toimub igal aastal uues kohas ja millel osalevad kõik olulisemad maailmamuusikatööstusega seotud firmad, raadiojaamad, korraldajad, agendid, managerid, muusikatootjad, plaadifirmad, produtsendid, muusikud, mõned õppeasutused jne Teisisõnu kui tegeled maailmamuusikaga, rahvamuusikaga või mingi muu muusikastiiliga, milles peegeldub maailmamuusika mõjusid, siis on mõttekas sellest üritusest osa võtta.

Aastal 2016 toimus Womex Santiago de Compostelas, palverändurite linnas Hispaanias.

Womex, huh, seal käivad ju ainult mingid staarid ja need kellel üleliigset raha on? Või Womex, oi kui tore, seal käivad kõik, kes soovivad professionaalse muusiku, festivalikorraldajana, plaadifirma omanikuna, ajakirjanikuna või meediatöötajana tegutseda?

Muusiku elu on keeruline, eriti laste ja mingi normaalse pereelu kõrvalt. Mõtlen siinkohal elu, kus lapsed peab hommikul lasteaeda-kooli viima, pole ebatavaline, et mõni jääb neist haigeks ja peab hoopis koju jääma. Elu, kus iga päev tuleb teha perele vähemalt õhtusöök, mingi aja tagant koristada eluaset, pesta pesu, käia poes, tegeleda lastega, olla elukaaslane ja suure tõenäosusega teha muusiku elukutse kõrvalt ka muud tööd, sest muusikuna saadav töötasu on liiga väike et ainult sellest ära elada. Ja siis peaks veel hoolitsema keha ja meele eest, tegema sporti ning puhkama töödest ja tegemistest. Tundub, et milleks sellist jama, lähen parem töötan Prisma kassas või leian mingi muu nö kuupalgaga tavalise töö. Selleks, et suuta elada muusikuna, peab olema kutsumus, ind ja energia, mis sunnib kogu aeg edasi tegutsema ja hakkama saama, kuigi see tundub kohati olema võimatu ja mõttetu. 

Milline on ühe muusiku palverännak Santiago de Compostelasse maailmamuusika messile?

Suure tõenäosusega huvitas teda juba lapsena muusika ja kõik mis sellega seondus - kontserdid, plaadid, lahedad eeskujud, reisimine, tähelepanu ja kõik muu võluv ja lahe, millest laps oma eeskujude põhjal unistada võis. Tee viis muusikakooli või äärmisel juhul eraõpetaja juurde, sealt ehk Eesti Etno rahvamuusikalaagrisse või mõnesse muusse sarnasesse laagrisse. Tekkisid sõbrad, hakati tegema bändi ja soov saada tegevmuusikuks tugevnes. Peale üldhariduskooli tekkis soov astuda kas Viljandi Kultuuriakadeemiasse või Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiasse pärimusmuusikat edasi õppima, võis ka õppida jazzi või suisa klassikat, rahvamuusikat sai kõrvalt ikka mängida. Tekkisid uued bändid, mõnedel läks suisa nii hästi, et pääseti esinema Viljandi Pärimusmuusika Festivalile või mõnele muule kodumaisele folgihäppeningile. Teinekord tekkis ka välisesinemisi ja tundus, et neid võiks olla rohkem, sest unistus lahedast maailmas reisivast ja esinevast muusikust oli lapsepõlvest meeles. Mõni võis teha isegi plaadi või kaks, tavaliselt Eesti Kultuurkapitali ja sõprade abiga. Plaadifirma tundus liigse luksusena ja kust sa seda Eestis ikka leiad ja kui ka leiad, siis kuidas sellele läheneda ja ah, parem annan ise välja ja müün kontsertidel.

Võis isegi tekkida võimalus käia välismaal mõnes ülikoolis vahetusõpilaseks ja seal avardus maailma veelgi enam. Tekkis arusaam muusiku elukutsest, mida see päriselt tähendab. Tekkis arusaam sellest, et kontsertide ja esinemiste eest saadud tasud on päris madalad ja et saada paremaid ja põnevamaid töötotsi, tuleb teha ise veel rohkem tööd. Aga millist tööd? Kas harjutada niigi ülerahvastatud ja ruumipuudustes vaevlevates ülikoolides veelgi rohkem tunde? Proovida ennast müüa välismaistele kontserdi- ja festivalikorraldajatele? Rahvamuusik peab loomulikult harjutama ehk pilli mängima, et sõrmed ikka töökorras oleksid. Vanusega võib see asi muidugi muutuda, nagu ka kuulus lõõtspillimängija Karl Kikas on maininud, et nooruses käisid sõrmed kiiremini ja seetõttu lõpetas ta ka ise pillimängu15 aastat enne siitilmast lahkumist. Samuti mõjub sihita harjutamine kehale ja vaimule negatiivselt, tekitades mõttetuid füüsilisi vigastusi ning depressiivseid mõtteid: miks ma siin nühin kui keegi mind nii kui nii kuulata ei taha ja ma ei tea ka kus ja kellele ma võiksin muusikat mängida ja raha nii kui nii ei ole jne…

Siis ühel hetkel saab muusikaülikool läbi ja enam ei ole isegi seda ruudukujulist askeetlikku klassiruumi, kus tundide kaupa harjutada, rääkimata kõrgkooli toetavast võrgustikust ja võimalikest kõrvalruumis harjutavatest sõpradest, kellelt ikka nõu ja jõuga teinekord abi sai. Kõrgharidus on käes, inimene on paberitega muusik, saanud suure kolmenumbrilise arvu individuaaltunde, hulgaliselt kriitikat ja erinevaid hindeid, ilusa diplomi ja palju lilli, aga ka palju kontakte kaasõpilaste ja õppejõudude seas. Kuhu siis edasi? Lastemuusikakooli õpetajaks? Pubidesse mängima? Kruiisilaevadele esinema? Millised on tööalased väljavaated rahvamuusikaalase kõrghariduse omandanud muusikule? Loomulikult saab edasi õppida, tegeleda laste õpetamisega muusikakoolis kus on võimalik õpetada rahvamuusikat, esineda väikese tasu eest kusagil pubides  samal ajal unistada sellest lahedast ja huvitavast tööst, millest juba lapsena unistatud sai? Kui inimesel on unistused, siis oleks ju väga hea neid järgida ja teostada. Ja rahvusvahelise karjääri teemaliste unistuste juures tuleb mängu muusikatööstus ja sellega koos eestlastele kõige lihtsamini lähenetav Tallinn Music Week ning suurema mastaabiga Womex. 

Igal aastal toimub Tallinnas märtsi lõpus showcase festival Tallinn Music Week koos arutelude, paneelide, kontsertide, kohtumiste ja ettekannetega. Kui sind on valitud esinejaks ehk saad teha oma väikese etteaste maailmast Tallinnasse kokkutulnud muusikatööstuse erinevate harjude esindajatele, muidu saad lihtsalt osaleda: kuulata kontserte, paneelarutelusid, tutvuda inimestega. Kandideerida saab kuni 1. novembrini veebilehel www.tmw.ee

Mis asi on showcase festival ja muusikamess üldse? Showcase festivalid on viimase kümne aasta jooksul plahvatuslikult suurenenud, digitaalsel ajajärgul on muusikatööstuse karakter muutunud ning elava muusika esitamine on saanud suurema osatähtsuse, sest muusika müügist ennast enam vanamoodi ära elatada ei ole võimalik.  Showcase festivalil on muusikutel võimalus ennast kontserdikorraldajatele, meediale ning raadiotele reklaamida, kontakte sõlmida ja ennast oma alal maailmas toimuvaga kurssi viia. Kui füüsilisest isikust ettevõtja või firmaomanik osaleb mingi toote või teenusega kusagil messil, siis on see loomulik, et selle eest tuleb maksta. Kui muusik soovib ära elada oma muusika mängimisega, olles ise ettevõtja, siis eelneva näite põhjal on täiesti tavaline asjade käik samuti messidel osaleda ja see tegevus maksab. 

Miks siis peab osalema messil või festivalil, kus esinemise eest raha ei maksta ja ise pead veel peale maksma kui sind on sadade kandidaatite seast välja valitud? Või kui jäid seekord ametlikust festivali kavast välja ja saad osa võtta ainult passiivse osalejana?

 1. Tegevmuusikuna on alati väga hea teada kuidas muusikaturg töötab ja mida on selleks tarvis, et oma muusikale laiemat kõlapinda leida.
 2. Kui oled saanud esinemisvõmaluse, siis see on ainult üks tükk suures pusles. See ei saa olla rohkem kui osa suuremast plaanist koos strateegiaga. Juba enne showcase’i peab olema selge, mis hiljem juhtuma hakkab ja kes sellega tegeleb.
 3. Kõige keerulisem on tegeleda manageerimise, pressitöö, muusikakirjutamise, projektikirjutamise, tuuride planeerimise ning produtseerimisega korraga. Selleks oleks vajalik hea tiim, et muusikutele jääks aega hea muusika loomise ja esitamisega tegelemisega. Kui aur läheb ainult korraldamise ja kontaktide sõlmimise peale, siis ei jõua enam muusikat teha ja see peaks ju olema nö “põhiprodukt”
 4. Showcase festivalidel on võimalik kohtuda tulevaste bändiliikmete, manageride, promootorite, tootjate ja plaadifirmadega. Selleks peab olema strateegiline plaan, et enda mõtted ja soovid tuhandete inimeste seas suurtel messialadel kaotsi ei läheks. Tuleb teada, miks tullakse messile, mida seal tegema peaks ja milline peaks olema selle tegevuse tulemus. 
 5. Osade festivalide ajal toimuvad samas kohas ka muud kontserdid ja tegevused, võimalusel saab ka nendest osa võtta.
 6. Osavõtt showcase festivalidest maksab varakult registeerijatele vähem, hiljem on see summa natuke suurem ning lõpupoole tõuseb veelgi rohkem.

Jõudu kõigile, kes sellel aastal Womexil osalevad!

Womex 2016 Santiago de Compostela

Womex 2016 Santiago de Compostela

 

 

New challenges ahead!

Read More

In the middle of the hurricane

I have tried to keep me out of the Internetworld with not being a frequent writer in the blog but now I feel that it is time to write something. In February 2016 I have two albums out and the third is coming next month. I have to admit that it feels a bit like being in the middle of the hurricane :-) A nice one :-) I have had four tours counting the three from last year and one from January this year. I meet wonderful people everywhere I go and enjoy every minute of the music and performing. Could do a bit less of the administrative work, as it is not as enjoyable as playing to be honest. Luckily me and Hannah can now rely on Lorraine Carpenter from Different strings with bookings and arrangement! Hurray! Chatterbox and Upa-upa ubinakõnõ are both doing very well, the first one has got splendid reviews and ended in the Telegraphs list of best folk music albums of 2015. Upa-upa also found its place in the Estonian Public Broadcasting albums of the year list, so people seem to like the music I am involved in! What else can you wish as a musician! Now I am eagerly waiting for my first showcase at the Tallinn Music Week festival, which will also be the first release concert of my long-awaited solo album "Storied sounds". It has been hard work but interesting too and I am happy that the album is finally getting its shape. I am again working together with fantastic people: Krõõt Kukkur, Dylan FowlerRainer Koik & Minerva Pappi, Siim Mäesalu from Estonian Radio and the word sorcerers Evelin Tamm & Joanie Crump! Feeling almost too privileged to have this kind of crew. 

That's me playing in the bog lake in South Estonia during the international residency project Active crossover in 2015. 

That's me playing in the bog lake in South Estonia during the international residency project Active crossover in 2015. 

It feels quite calm in the hurricane :-) (I remember that my feet got really cold when I was sitting in the water but the acoustics made me to forget it)

Source: www.activecrossover.co.uk

Accordion vibes

I have hard times writing my blogposts because I try to avoid my computer and phone as much as I can and save my energy for making music instead. Still you have to be active online all the time to get the latest news and to tell the world about your stuff. I wish there was an easy way to avoid too much contact with computers and still updating my blog...Anyway. I have now recorded three albums and one of them is out already! We will have the actual release for Chatterbox in June at Maddy Priors Stepping stones festival near Carlisle in the Northern England. More info is coming about that. Hurray for me and Hannah James, partners in accordion crimes :-) WE DID IT! We had fabulous time in England last week, talking to Genevieve Tudor at BBC Radio Shropshire and having a really lovely gig at the Edibles in Paddock Farm in the Coine Valley in the South Pennines, west of Huddersfield, UK. Now we are preparing for our Estonian tour at the end of May and winter/spring tours in UK 2016. (I will probably eat myself overfull of Marmite and those lovely bunches of fresh coriander from Waitrose)

Some artsy pictures from the venue taken by Matt Whyatt.

Magical evening last night with 2 accordionists in a cowshed. Some people's idea of hell, but it was spellbinding. The musical chemistry between Hannah James and Tuulikki Bartosik is a thing to behold. -Belinda O'Hooley
Is just back from a beautiful, sublime and rather splendid gig by Hannah James and Tuulikki Bartosik. Two accordions on one room is some people's vision of hell, but what we got tonight was two musicians having a good deal of fun playing off and in sync with each other. Great tunes, wonderful musicianship and a shed load of viruosity. If you get a chance to see them, don't miss it. -Mark Whyatt

Two albums recorded!

I had a superb time in Wales with Hannah James and Dylan Fowler while recording our experimental duo album with Hannah! Lovely five days in Dylans ecologically built studio in the little Welsh town Abergavenny. Making music and enjoying delicious food in great surroundings. We even did a hike to the Brecon Beacons National Park with our accordions to do some field recordings which are going to be part of our album! The record will be out in spring 2015. After a couple of days home with my boys, it was time to head to Teijo near Turku in Finland to record a children songs album in South-Estonian dialect together with Mari Kalkun and Ramo Teder aka Pastacas. Again, lovely music, nice surroundings, great people! And finally I did some proper singing in the studio too - a song about hunting lions in the jungle! I also did different percussion stuff and of course, played on my blue free bass Fantini! I got to meet Finnish artist Piia Lehti and had chance to admire her work. Now I work with some mixing and marketing and of course teaching and having a great time with my boys! My 7-year old has got a blue drum set now and he enjoys it really much! Luckily I have a working space outside our house... I just can't wait to get to see all the pictures by Nathalie Hemingway!  What a photographer, pure joy to work with her in Wales! Sorry about being so positive but that's the way life goes right now :-)

Dylans studio

Dylans studio

In the mountains with Hannah

In the mountains with Hannah

Playing creative percussion with Mari Kalkun & Pastacas

Playing creative percussion with Mari Kalkun & Pastacas

Exciting times ahead

My summer has been relaxing and really hot! I got used to the tropical heat in Estonia at last just when it turned to normal again. Right now I am working on three album projects and I am really excited about the music and how I can plan our hectic everyday life with two schoolchildren from now on. Tomorrow me and Hannah James start to work with our duo album in Wales in the lovely studio runned by Dylan Fowler. And we are going to have a photo session of course. With dresses and all that other lovely female stuff seasoned with some serious accordion playing attitude. My teaching jobs are getting more interesting every year. This year I have two master students in Estonian Music and Theatre Academy and I am tutoring one master thesis for the first time! My boys are developing in their music playing, 9-year old playing eagerly everything from Bach to traditional music on his fiddle and 7-year old drumming on everything he finds. They both have excellent teachers who are demanding and inspiring at the same time! Later in the autumn another recording session with Mari Kalkun and Pastacas is going to happen in Turku, Finland. And my solo album is slowly getting done together with Villu Talsi & Timo Alakotila and with help from multitalented Johanna-Adele Jüssi! Life is in running mode with everything which comes with it. Stay tuned for some new music and pictures really soon!

A chat with Estonian president Toomas Hendrik Ilves, Estonian singer-songwriter Mari Kalkun, Estonian zither player Tuule Kann and Sirje Voitka. We talked about mr. Ilves fiddle playing daughter and got to know that he is not fiddling together with her despite the Suzuki method, the missus does that :-) It all took place at the Mr. & Mrs. Ilves reception in  Kadriorg on the 20th of August to celebrate the Day of Restoration of the Independence of Estonia. Photo by ©  Rene Riisalu

A chat with Estonian president Toomas Hendrik Ilves, Estonian singer-songwriter Mari Kalkun, Estonian zither player Tuule Kann and Sirje Voitka. We talked about mr. Ilves fiddle playing daughter and got to know that he is not fiddling together with her despite the Suzuki method, the missus does that :-) It all took place at the Mr. & Mrs. Ilves reception in Kadriorg on the 20th of August to celebrate the Day of Restoration of the Independence of Estonia. Photo by © Rene Riisalu


Long waiting for spring

It has been absolutely too long waiting for spring and sunny weather this year. Our family has been spending a lot of time inside trying to cure ourselves from flu. It has really been a tough spring but still with a couple of silver linings in it.

On the 25th of February EFOs long waited album "Imemaa//Wonderland" finally got out and we had the honor to play at the Estonian national Independence Day concert which was broadcasted live both in TV and radio. 

In March I got to play with this nicest little choir Swedest Song at the Estonian house in Stockholm. I really hope to have more concerts with them in the autumn!

I have also had some gigs with my newest colleague mezzosopran and violinist Linnéa Sallay and it has been a pleasure to play some classical music also.

Soon I am going to meet Hannah James for planning our concert at Gower Folk Music Festival in June. This is so exciting and I am really looking forward to play with Hannah as she is definitely one of my favorite accordionists.

My solo project has been waiting in the background but as the Norwegian accordionist Linda Gytri said to me: "You can't rush in such things as making a solo album" :-) So the tunes are slowly growing in my head and some day....

Into the working mood

Welcome 2014! I hope to have as good time during 2014 as I had last year! Many interesting projects are going on and I am enjoying the working process. It is a bit hard to come back after wonderful Christmas holidays with friends and family, everything in busy Stockholm seems to move in double speed :-) But still, it is nice to live in the middle of the Scandinavia where lots of things are happening all the time.

I celebrated 2014 with my family and friends in South Estonia at Varbuse Muusikamõis with playing a concert, partying, hiking, eating and just chilling. My boys played at the concert with me and Villu Talsi on mandolin and got loads of applauses :-) My 6-year old got to try out his new cajón and my 8-year old amazed us with his new bow. 

Some pictures from the concert are available here.

In February Estonian Folk Orchestras CD will finally be released and I am really looking forward to it!

We managed to gather 3000 euro at Estonian Kickstarter site Hooandja and now last couple of things has to be done before I can send everything to be printed. Feeling really excited!

Here comes a picture from Tartumaa, South Estonia, taken during our trip to New Years party.

Skyview in Tartumaa


Happy New Year!

The last day of 2013 is soon beginning. It was an interesting year for me. I continued working with my biggest musical project - Estonian Folk Orchestra and in January we had the last rehearsals before our Sweden tour and recording session. In February the Sweden tour and recordings of our cd in Stockholm took place and in March we played a concert in Viljandi to celebrate the 5th anniversary of Estonian Traditional Music Center

During the first half of 2013 I also continued working with my students in Estonian Academy of Music and Theatre, Tartu University Viljandi Culture College and accordion course participants in Sweden. Two of my students in Tallinn took their Bachelor in Music degrees with colorful performances in diploma concerts. In May I had my annual spring accordion party with my course participants in the old fire station in Duvbo, Sweden. I studied ergonomics for the whole 2013-2013 academic year for Helle Axel-Nilsson and got the course done at the end of May! Now I continue working with wonderful Helle under her own Ergoakademi - http://www.ergoakademin.se

In June I finally got time to record a demo to fulfill my long time dream, a solo project with my own music in collaboration with my old musical friends Timo Alakotila and Villu Talsi. June and July were also holiday months with my family in beautiful South and North-Estonia. In August I played a concert with Eeva & Villu Talsi and Estonian Folk Orchestra performed in Viru Folk festival in Käsmu, Estonia. A new spontaneous trio with me, Villu Talsi and Jonas Hjalmarsson had a nice rehearsing time in Viljandi and also performed in Viru Folk festival. We had so much fun playing together that our collaboration is long before over yet.

TBT Viru Folk 9.08.13.jpg
Tuulikkis birthday.jpg

 

I celebrated my birthday in Sweden in August with building a new toolshed and renovating the old toolshed to a cosy working space to myself. I also had a wonderful day with my father and my boys in Waxholm near Stockholm.

 

 

 

 

 

September brought a small tour with EFO in Tallinn, Kuressaare and Mooste, also in Estonia.

Photo by Irina Mägi

Photo by Irina Mägi

Leo & Enkhjargal.jpg

 

 

 

 

 

 

October was quite a calm month, I started working with EFOs cd and visited Harvest Festival in Viljandi where our family finally met the one and only Violons Barbares! My oldest son Leo got to meet his idols and to play some fiddle tunes for them.

Spelglädje med Hilde.jpg

In November I had the pleasure to perform at the annual Accordion Festival in the Royal College of Music in Stockholm together with my student and friend Hilde Fjerdingoy.

I also surprisingly started a new collaboration with Chilean musicians from Las Reinetas, joining the three women band as an accordionist named "Rayen" (they can barely pronounce my first name and gave me a new name which means "flower" in Spanish :-)

Cuecas urbanas en Estocolmo. Parallell café .

The end of 2013 was a really productive time for me as besides a new collaboration with Las Reinetas, I started working with a marvelous person and singer Linnéa Sallay.

In December Bartosik/Hjalmarsson/Talsi had two cosy concerts in Stockholm with guest musicians Johanna-Adele Jüssi and Jo Einar Jansen and my son Leo who made his official live performance debut in the Folklorecentrum in Stockholm run by the legendary Izzy Young.

Photo by Johanna-Adele Jüssi

Photo by Johanna-Adele Jüssi

Photo by Matthias Bartosik  

Photo by Matthias Bartosik

 

also hosted the annual accordion christmas party in Duvbo and played with small Colorstrings fiddle pupils in the Finnish Institute in Stockholm. I have practiced fiddle myself too and it is great fun to try out some old polskas on the fiddle instead of playing them on my accordion.

We celebrated Christmas with my little family and actually with lot of music all the time. I changed from accordion to piano and to harmonium to play Christmas tunes from all overthe world. Sometimes it is lovely to just relax and play for in fun and I managed to get my father and husband to join me in Silent night :-) 

In 2014 Estonian Folk Orchestras cd Imemaa-Wonderland will be released and I am playing more concerts with Bartosik/Hjalmarsson/Talsi trio. I am also going to record and perform my own music with Tuulikki Bartosik Trio, continue working with my students in Estonia and courses in Sweden. I plan to continue running with my Vibram Five Fingers to get my body and mind going.

Be honest to yourself and theworld, enjoy the time with your loved ones and take care of you and our beautiful planet Earth! HAPPY NEW YEAR!

Autumnworking

Autumn has not always been my favorite time of year but now I am actually enjoying the Michaelmas time, when everything is calming down. Right now there is a lot work to do with Estonian Folk Orchestras forthcoming album. It is going to be just fabulous and I am so proud of all the people who have been contributing to the album making. It is going to be called Imemaa - Wonderland. Album sleeves are packed with pictures by Love Ekenberg, who is a traveling academic hobby photographer with perfect eye for beauty of our mother Earth. You can enjoy his pictures at his website. I am also working with my two trio constellations, it is going to be just great to tour and go to the studio with both of them! 

Tuulikki sun.jpg

My new website!

I have been hosting my web site myself and had been updating it with iWeb for Mac, which was a wonderful program for me. Unfortunately I lost my site somehow and would had need to recreate all from scratch, also Apple doesn't seem to have any future plans for iWeb since it hasn't been updated for a loooong time.

So I decided to use a online service and after looking at a few, I chose Squarespace since it's easy to use, powerful enough for my needs and reasonably priced. Welcome to my new site!